Категорії
Прочитане

Книжка Кела Ньюпорта «Досить мріяти, займися справою!»

Кел Ньюпорт — доцент Джорджтаунського університету, який має ступінь доктора в галузі інформатики. Кел Ньюпорт веде популярний блог Study Hacks, у якому ділиться зі студентами та випускниками порадами про те, як успішно навчатися, а також пише про продуктивну та змістовну роботу в інформаційну еру (я про його блог нещодавно згадував).

Десять років тому перед Келом Ньюпортом постало питання вибору подальшого професійного шляху. Кел розумів, що є певна ймовірність, що він не зможе знайти роботу за спеціальністю, і тоді йому доведеться змінювати професію й починати все з початку. А це означатиме, що йому доведеться знову вирішувати, чим займатися. Тож Кел почав активно шукати відповідь на питання, як людям вдається знайти улюблену роботу. Про результати своїх пошуків та про відкриття, які він зробив, Кел Ньюпорт розповідає в книжці «Досить мріяти, займися справою!».

Головна думка, яку намагається донести до читача Кел Ньюпорт, полягає в наступному: для того, аби вести повноцінне та плодотворне трудове життя, треба зосередитися на професійній майстерності. Щоби трудове життя було щасливим, потрібна не ідеальна робота. Потрібен новий підхід до тієї роботи, яка вже є. Важливіше добре працювати, ніж шукати хорошу роботу.

Кел Ньюпорт ставить під сумнів життєздатність «теорії мрії», згідно з якою для того, аби бути щасливим і отримувати задоволення від своєї роботи, треба зрозуміти, до чого ви відчуваєте пристрасть, а потім знайти роботу, яка дозволяє цю пристрасть задовольнити. На думку автора, популярні ідеї на кшталт «Слідуй за мрією!» чи «Займайся тим, що подобається!» слід відправити на смітник, бо вони тільки заважають будувати кар’єру.

Вивчивши досвід багатьох успішних людей, які отримують задоволення від того, чим заробляють на життя, Кел Ньюпорт дійшов висновку, що мало хто з них мріяв про це з дитинства. У більшості випадків люди бралися за ту роботу, яка траплялася їм на життєвому шляху, за те, на чому вони могли заробити тут і зараз. Вони ставали професіоналами в цій справі й досягали успіху.

Кел Ньюпорт закликає не гнатися за мрією, бо ця гонитва може завести в глухий кут. Теорія мрії звучить красиво, але в справжньому житті все складається по-іншому, бо захоплення — це одне, а робота — зовсім інше.

Автор впевнений, що мрія сама прийде до вас, коли ви станете «робітником, якого не можна не помітити». Якщо ви будете якісно виконувати свою роботу, ви так чи інакше полюбите її. Це питання часу.

Чим би ви не займалися, ставтеся до своєї роботи як справжній майстер. Зосередьтеся на тому, щоби стати краще. Працюйте на межі можливостей і завжди прислуховуйтесь до критики.

Здобудьте рідкісні та цінні професійні навички. Ви зможете вкласти цей «кар’єрний капітал», як його називає Кел Ньюпорт, у якості, що роблять роботу привабливою — незалежність та високу місію.

Але автор застерігає, що однієї майстерності не завжди достатньо. Без вміння правильно інвестувати свій кар’єрний капітал ви можете роками гарувати і вас начебто будуть цінувати як працівника, але кар’єри ви так і не зробите.

Книжка написана у формі своєрідного маніфесту. Окрім аргументації своїх висновків Кел Ньюпорт також наводить багато різних практичних порад про те, як побудувати успішну кар’єру.

Що мені не дуже сподобалося в цій книжці, так це постійне повторення автором раніше сказаного. Кел Ньюпорт регулярно повторює головні тези з попередніх розділів, аби вони міцніше засіли в головах читачів.

Що ж стосується аргументів, які наводить автор, — я з ними цілком згодний. Гадаю, Кел Ньюпорт дає розумну пораду — зосередитися на тому, аби стати майстром у справі, за яку добре платять, і не зморювати себе пошуками справжнього покликання. Не варто стрибати у якусь авантюру тільки тому, що «прямуєш за власною мрією». Спочатку треба навчитися заробляти на життя, створити солідний фундамент, і потім, якщо в тебе справді є пристрасть до чогось, ти зможеш досягти своєї мети.