Категорії
Прочитане

Роман Гюстава Флобера «Пані Боварі»

Роман про життя Емми Боварі, дружини провінційного лікаря Шарля Боварі. Прагнення Емми до красивого романтичного життя призводить її до подружньої зради й серйозних фінансових проблем.

Емма Боварі спочатку викликає співчуття, але з кожним новим її вчинком його залишається все менше й менше. Емму не цікавить ніщо, крім неї самої, крім її почуттів, її прагнень до іншого життя, про яке вона начиталася в романах. Її сіре життя серед провінційних обивателів, обмежених і вульгарних, не мало нічого спільного з тим життям, про яке вона мріяла. Але проблема Емми була ще й у тому, що вона вийшла заміж за чоловіка, якого не кохала.

Шарль Боварі викликає трохи більше симпатії. На перший погляд він навіть може здатися люблячим і турботливим чоловіком. Емму Шарль дійсно любив. Але хіба його цікавило, що турбує його дружину, що в неї на душі? Чи був він здатний хоч якоюсь мірою її зрозуміти? Ні. Він і гадки не мав, що з нею відбувається.

Саме проти того життя, яке вів Шарль Боварі, і протестувала Емма. Шарль був людиною обмеженою. І лікарем він був, як виявилося, поганеньким. З ним і поговорити не було про що, та й коли, якщо кожен вечір для нього завершувався однаково:

Написавши свої рецепти, задоволений із самого себе, доїсть рештки печені, погризе шматочок сиру, схрумає яблуко, доп’є графинчик вина, а потім піде в спальню, ляже горілиць і захропе.

Не тільки Емма з її мріями, будь-яка жінка занудилася б із таким чоловіком.

Кого дійсно можна пожаліти в цій історії, так це Берту, дочку Емми та Шарля. Вона не заслуговувала на таку долю.