Категорії
Прочитане

Роман Марека Краєвського «Кінець світу в Бреслау»

«Кінець світу в Бреслау» — детективний роман польського письменника Марека Краєвського. Це другий роман у серії про кримінального радника Ебергарда Мокка.

Події відбуваються наприкінці 1927 року в місті Бреслау (таку назву до 1945 року мав Вроцлав). У місті орудує серійний убивця, який біля тіл своїх жертв залишає листки з календаря з зазначеною на них датою смерті. Усі жертви не мають між собою нічого спільного.

Ебергард Мокк — ще той фрукт. Колеги називають його «зіркою бреславської кримінальної поліції», «гончаком, наділеним непомильним інстинктом». Але єдине місце, куди цього гончака може привести його непомильний інстинкт — найближчий кабак, де можна смачно поїсти та залитися спиртним. Щовечора Мокк, як слід заправившись, непевною ходою вирушає додому з твердим наміром виконати нарешті свій подружній обов’язок, адже його молода дружина давно мріє про дитину. Але кожного разу Софі отримує лише чергову порцію стусанів.

Вести боротьбу на два фронти — зі злочинністю та з власним похміллям — Мокку важко, тому пошуки «календарного вбивці» просуваються доволі кволо. Сил у Мокка вистачає лише на те, щоби записати в блокнотик якісь думки, поки вони остаточно не вивітрилися з його голови під дією чергової порції алкоголю.

Та все ж Ебергард Мокк не такий простий, як може здатися на перший погляд. Є в його арсеналі методи, проти яких не встоїть жоден маніяк! Коли до рук Мокка потрапили двоє підозрюваних, щоби визначити, хто з них убивця, він примусив їх, вибачте за спойлер, підтягнутися 20 разів на перекладині. Дивно, що тільки підтягнутися, міг би ще попросити їх покрутитися на турніку, виконати вправи з обручем чи стрибнути через козла. Мабуть, ці вправи геній криміналістики приберігає для більш складних випадків.

Історія із серійним убивцею вийшла дуже непереконливою, а інтрига розвіялася сторінок за 40 до кінця роману, коли було названо ім’я убивці.

Загалом же скажу про цей роман так: назва «Казна-що в Бреслау» підійшла б йому більше.