Категорії
Письменництво

Книжка Кріса Бейті «Літературний марафон: як написати книгу за 30 днів»

Кріс Бейті — американський письменник, засновник Нанораймо, Національного місячника написання романів (англ. NaNoWriMo — National Novel Writing Month). Учасники конкурсу за 30 днів повинні написати чернетку роману обсягом у 50 тисяч слів. Конкурс уперше стартував влітку 1999 року, у ньому брали участь Бейті та кілька його друзів і сусідів. З 2000 року конкурс проводиться в листопаді. З того часу конкурс набув величезної популярності, для його проведення було створено некомерційне підприємство зі своїм офісом і штатом співробітників, а кількість учасників із різних країн світу досягла 450 000 осіб.

Книга Кріса Бейті «Літературний марафон: як написати книгу за 30 днів» — рятувальне коло для тих, хто мріє написати роман, але ніяк не наважується розпочати подорож у захоплюючий світ літературної творчості, для тих, кому не вистачає часу або натхнення. Це практичні поради про те, як успішно подолати літературний марафон і мати через 30 днів завершений чорновий текст роману. Бейті розповідає, як підготуватися до Нанораймо, про інструменти і прийоми, які знадобляться в роботі. Він зібрав багато надихаючих історій від досвідчених учасників марафону.

Кріс Бейті розвінчує два основних стереотипи, які заважають початківцям.

Перший стереотип — думка про те, що для написання роману потрібно мати багато вільного часу. Багато з тих, хто мріє про написання власного роману, відкладають творчість на потім, на невизначений період, коли буде більше часу. Але це «потім» може так і не наступити. Досвід учасників Нанораймо (і самого Бейті також) свідчить, що для того, щоби написати чернетку роману обсягом у 50 тисяч слів, потрібно не так уже й багато часу. Тисячі учасників марафону, які мають постійну роботу, сім’ю, дітей, успішно справляються з цим завданням за один місяць. Бейті ділиться порадами, як знаходити час на творчість і як дотримуватися потрібного ритму, коли робота над рукописом уже розпочалась.

Другий стереотип — думка про те, що участь у літературному марафоні можна починати лише тоді, коли вже є готовий сюжет. Бейті запевняє, що відсутність сюжету не є проблемою. Про це говорить і назва роману в оригіналі — «No Plot? No Problem!» Бейті пише: «Сюжет — усього лише рух героя в часі та просторі вашої книги. Отже, якщо в книзі є герої, то в ній обов’язково буде й сюжет».

Бейті також звертає увагу на те, що для успішного подолання 30-денного літературного марафону обов’язково потрібно позбутися внутрішнього редактора-перфекціоніста. Під час роботи над чернеткою роману взагалі не потрібно думати про якість тексту, головне розповісти історію від початку до кінця. Потім буде вдосталь часу на редагування й переписування.

Пише Бейті цікаво, з гумором. Писати гарно ця книжка не навчить, але вона може мати інший ефект — вона може надихнути на нові літературні звершення. Комусь вона обов’язково допоможе відкинути страхи і з головою поринути у творчість. Особливо корисною вона буде для тих, хто вперше планує брати участь у Нанораймо.