Категорії
Прочитане

Роман Жанни Слоньовської «Дім з вітражем»

Третя книжка, прочитана в рамках книжкового марафону. Це буде пункт №20 (книга, у якій дії відбуваються в місцях, де б ти хотів побувати), адже це книжка про Львів. Щоправда, не про Львів із кнайпами й кав’ярнями, не про місто з ароматом шоколаду й кави.

Львів у цьому романі трохи інший. Це Львів радянський, з чергами й пустими прилавками в магазинах, з автоматами з газованою водою, в яких потрібно було полоскати у фонтанчику гранчасті стакани із товстого скла. Це Львів, вулицями якого снують чоловіки, одягнені в ідентичні сірі плащі, і заклопотані спітнілі жінки, які тягнуть за собою торби з покупками. Це Львів з антикомуністичними мітингами наприкінці вісімдесятих. Також це Львів перших років незалежності Україні, коли серед старої забудови стали з’являтися нові будинки, а зі старих почали падати балкони. Занепадає й будинок із вітражем, у якому живуть героїні цього роману.

Героїні цього роману — жінки чотирьох поколінь з однієї родини. Розповідь ведеться від імені наймолодшої. У цих жінок багато спільного, і водночас вони зовсім різні. Вони навіть ідентифікують себе по-різному. Найстарша, прабабка Станіслава, родом із Ленінграда, вона приїхала до Львова в 1944-му. Російськомовна бабка Аба вважає себе чистокровною полькою. Її дочка Маріанна називає себе українкою й одного дня переходить на українську, після чого Станіслава перестає з нею розмовляти. Ці жінки мучать одна одну, заважають одна одній, але зробити з цим нічого не можуть. Життя цих жінок сповнене труднощів і страждань.

Відверто кажучи, спочатку «Дім із вітражем» мені не надто подобався, але поступово моя думка змінилася. Це чудовий роман, дещо незвичайний, думаю, байдужим він нікого не залишить.

До речі, дім із вітражем, описаний у цьому романі, насправді є, він розташований за адресою вул. Герцена, 6. У 2014 році вітраж був пошкоджений, але його вже встигли відновити. Фото можна переглянути за цим посиланням.