Категорії
Прочитане

Роман Джона Ірвінга «Світ очима Гарпа»

«Світ очима Гарпа» — четвертий роман американського письменника Джона Ірвінга. Цей роман приніс Ірвінгу Національну книжкову премію та зробив його знаменитим.

Про сюжет. Дженні Філдз хотіла мати дитину, але не хотіла мати чоловіка, і знайшла оригінальне рішення — завагітніла від госпіталізованого повітряного стрілка, про якого знала тільки те, що він технік-сержант Гарп. Так на світ з’явився Т.С. Гарп, головний герой роману.

Коли Гарп навчався в школі, матір записала його до спортивної секції, у якій Гарп познайомився зі своєю майбутньою дружиною Хелен Холм, дочкою тренера з боротьби. Хелен Холм пробудила у Т.С. Гарпа творчу уяву, і він вирішив стати письменником. Спроби Гарпа писати надихнули Дженні Філдз написати книжку про своє бачення світу, яка зробила її знаменитою.

«Статеве ваблення змушує навіть кращих із людей поводитися всупереч власним переконанням і власному характеру», — пише Дженні Філдз у своєму романі «Сексуальна підозрювана». Саме тема статевого ваблення проходить червоною стрічкою крізь роман Ірвінга. Тут цього ваблення — хоч греблю гати: насильство, педофілія, невпорядковане сексуальне життя Гарпа, свінгерські стосунки з Флетчерами… І письменником Гарп став деякою мірою завдяки статевому вабленню — він уперше виявив у себе багату творчу уяву, коли намагався уявити голе тіло Хелен Холм.

«Світ очима Гарпа» — роман цікавий та незвичайний. Незвичайними є персонажі Ірвінга — сам Гарп, у якого замість імені тільки ініціали, Дженні Філдз із її постійним білим халатом медсестри, транссексуал Роберта Малдун (у минулому — захисник «Філадельфії Іглз» Роберт Малдун), джеймсіанки, що повідрізали собі язики. Нестандартними є вчинки персонажів та їхні погляди на життя. Додає оригінальності і прийом зі вставками в роман уривків із творів самого Гарпа, які допомагають розкрити внутрішній світ головного героя.

Роман легко читається й захоплює з перших сторінок. Ірвінг добре володіє словом і з почуттям гумору в нього повний порядок. Але водночас роман вийшов дещо похмурим. Сцен насильства, вбивств і смертей, які є в цьому романі, цілком вистачило б на кілька трилерів. Та й із фізіологічними подробицями Ірвінг, на мою думку, дещо переборщив. Особливо дратували пукання героїв (пукають навіть персонажі романів Гарпа) і тварин. Також дещо зіпсувала враження надто затягнута кінцівка роману.

За романом «Світ очима Гарпа» зняли однойменний фільм із Гленн Клоуз та Робіном Вільямсом у головних ролях. Сценарій до фільму написав сам Джон Ірвінг разом зі Стівом Тесічем. Гарне кіно, раджу подивитися. Власне кажучи, саме завдяки цьому фільму й почалося моє знайомство з творчістю Джона Ірвінга.