Категорії
Письменництво

Генрі Міллер про творчість

У романі «Біг Сур та апельсини Ієроніма Босха» Генрі Міллер розповідає про своє життя в селищі Біг Сур на узбережжі Тихого океану, розмірковує про літературу й мистецтво. Ось кілька цікавих цитат про творчість:

Людина пише, щоб пізнати себе і у такий спосіб позбутися врешті решт самого себе. У цьому божественна мета мистецтва.

Писати, не маючи читачів, — самогубство.

Людина, що має талант, повинна або заробляти на життя чимось іншим окрім творчості, або ж займатися творчістю у вільний від основної роботи час. Важкий вибір!

На письменника часто очікують дві великі несподіванки: по-перше, недостатній відгук на його труди, і, по-друге, відгук абсолютно приголомшливий, коли таке все ж трапляється. Погано і те, і інше.

Кожен сам повинен шукати шлях у літературу, свій власний шлях. Ніхто просто не може сказати іншому, що й як писати, або як протистояти ворожим, паралізуючим силам, які загрожують йому знищенням.

Здібності є в кожного, і за систематичної роботи над собою будь-хто може щось написати. Але чи достатньо цього? Повинно бути ще щось: вогонь, пристрасть, всепоглинаюче прагнення. Не треба турбуватися, гарною книга вийде чи поганою. Потрібно лише писати, забувши про все. Писати, писати, писати…

Письменництво не шахи, тут немає підручника «дебютів», за яким ви б простудіювали готові початки. Тут для початку потрібно зробити пролом у стіні, і майже завжди ця стіна — ваша свідомість.