Категорії
Корисні звички

Як стати «жайворонком»

Я завжди вважав себе «совою». Мені завжди було важко змусити себе виповзти з ліжка раніше восьмої ранку, а спати я рідко коли відправлявся раніше півночі. Із часом, коли в мене з’явилася можливість працювати вдома на самого себе, я ще більше в цьому впевнився. Якщо тобі не треба зранку нікуди поспішати, навіщо вставати рано? Працювати можна вдень, ввечері або навіть вночі, коли ніхто не заважає. Тож я почав засиджуватися за комп’ютером до четвертої ранку, а прокидався не раніше одинадцятої. Мені подобався такий режим, він здавався мені цілком зручним.

Так продовжувалося понад рік, поки мій організм не почав підказувати мені, що щось іде не так. Коли я вкладався спати під ранок, я відчував себе бадьорим, а вдень почувався втомленим і розбитим. У мене з’явився регулярний головний біль. Продуктивність почала знижуватися, займатися чимось корисним я міг не більше трьох-чотирьох годин на день. Я зрозумів, що далі так тривати не може, треба негайно змінювати режим.

Спочатку моєю метою було прокидатися о шостій ранку. Досягти цього було непросто, мені знадобилося майже два місяці, аби привчити себе до нового графіку. Потім, коли я добряче розсмакував усю чарівність раннього підйому, я вирішив вставати щодня о п’ятій.

За час своєї трансформації я засвоїв кілька правил, дотримання яких допомагає стати «жайворонком»:  

 1. Потрібна сильна мотивація. Якщо ви вирішили змінити звичний розпорядок дня тільки тому, що так радить черговий гуру з продуктивності — у вас, найімовірніше, нічого не вийде. У вас має бути своя достатньо вагома причина для раннього підйому. Має бути якась важлива справа, за яку ви будете хапатися щоранку.
 2. Плавний перехід. Вставати на півгодини раніше — не так уже і складно. Проте якщо ви завжди прокидалися не раніше восьмої, а тепер вирішили вставати о п’ятій, спроба різко змінити звичний розпорядок може призвести до невдачі. Більш правильною стратегією буде змінювати час підйому поступово — встановлювати будильник щодня на 5-30 хвилин уперед, поки не досягнете бажаного часу підйому.
 3. Раніше прокидатися, а не раніше лягати спати. Може здатися, що для того, аби завтра встати раніше, треба сьогодні раніше лягти спати. Але зміна регулярного часу підйому працює не зовсім так. Якщо ви не звикли рано засинати, якщо ваш організм ще не готовий до сну, вам буде важко відправитися спати раніше. Зосередьтеся на іншому — на тому, щоби прокидатися в потрібний час. А час відходу до сну ваш організм підлаштує сам. 
 4. Прокидатися завжди в той самий час. Це не завжди легко, нерідко обставини заважають вчасно лягти спати, і тому виникає бажання наступного ранку зробити виняток і встати трішки пізніше. Краще цього уникати. Для того, аби сформувалася стійка звичка, потрібно прокидатися щодня в той самий час.
 5. Будильник — подалі від ліжка. Якщо для того, аби вимкнути будильник, достатньо тільки простягнути руку — є велика ймовірність, що ви будете натискати на кнопку повтору і спати далі. Спробуйте залишати будильник у сусідній кімнаті. Аби вимкнути його, вам треба буде встати з ліжка і вийти зі спальні. 
 6. Знижуйте свою активність перед сном. За годину-півтори до відходу до сну завершіть усі справи, вимкніть комп’ютер або телевізор, покладіть подалі телефон. Проведіть цей час за читанням.
 7. Закріпіть звичку. Ранній підйом потрібно довести до автоматизму, це має стати вашою новою звичкою. Вважається, що для закріплення нової звички потрібно не менш ніж чотири тижні. Як би не було важко переходити до нового режиму, змусьте себе протриматися ці перші чотири тижні. Потім буде легше.

Нащо рано вставати

По-перше, аби насолоджуватися тишею та спокоєм ранку. По-друге, аби присвятити ранкові години самому собі та тим справам, на які завжди не вистачає часу:

 • читати,
 • писати,
 • займатися спортом,
 • займатися творчістю,
 • вчити іноземні мови,
 • розвивати корисні навички.

Якщо ви присвятите дві ранкові години дійсно важливим заняттям, якщо будете витрачати їх на власний розвиток, це докорінно змінить ваше життя.