Категорії
Прочитане

Роман Чарлза Тодда «Червоні двері»

«Червоні двері» — детективний роман американського письменника Чарлза Тодда. Над створенням романів Чарлз Тодд працює разом зі своєю матір’ю Керолайн Тодд.

Про сюжет. Події відбуваються в 1920 році в Англії. У Лондоні з клініки зникає відомий місіонер Волтер Теллер, який лікувався від невідомого нервового розладу. Волтер Теллер є важливою персоною, тому до пошуків підключається Скотланд-Ярд у особі інспектора Ієна Ратліджа. За кілька днів Волтер Теллер несподівано сам повертається до клініки. Він не може пояснити, де був увесь цей час і чому покинув клініку. Тим часом із маленького селища в Ланкаширі приходить звістка про вбивство Флоренс Теллер. Інспектор Ратлідж має розібратися, хто вбивця й що спільного між жертвою й родиною Теллерів із Лондона.

Серія романів про інспектора Ратліджа — стилізація під класичні англійські детективні романи. Але, на відміну від справжньої класики, у цьому романі дуже не вистачає чіткого пояснення наприкінці, що ж відбулося насправді. Я, наприклад, не зовсім зрозумів мотиви вбивці. Та й вчинки інших персонажів, відверто кажучи, не дуже переконливі та зрозумілі.

Також у цьому романі надто багато персонажів із прізвищем Теллер, у них легко заплутатися. І ще я б зазначив зовсім зайву сюжетну лінію із вбивцею, який грабував людей на мосту.

Інспектор Радлідж мені здався зовсім непереконливим. Але в його образі є одна доволі цікава деталь. На відміну від сищиків із класичних детективів, Ратлідж не має вірного друга, який допомагав би йому в розслідуванні. Проте в Ратліджа є голос Геміша, який його переслідує. Ратлідж брав участь у Першій світовій війні й на фронті застрелив шотландського солдата на ім’я Геміш за відмову виконати наказ. Після важкої контузії в голові Ратліджа час від часу звучить голос цього Геміша. Геміш нерідко попереджає інспектора про небезпеку, звертає увагу на якісь факти й деталі, дає коментарі подіям, що відбуваються. Мені ця ідея сподобалась.

Загалом роман залишив по собі суперечливі враження, наче блюдо, до якого потрапили не всі належні за рецептом інгредієнти.