Категорії
Прочитане

Роман Чарлза Тодда «Випробування волі»

«Випробування волі» — детективний роман Чарлза Тодда. За псевдонімом Чарлз Тодд ховається сімейний тандем з американських письменників Чарлза Тодда та його матері Керолайн Тодд. «Випробування волі» — перший їхній роман у серії про інспектора Скотланд-Ярду Ієна Ратліджа.

Про сюжет. Події відбуваються в Англії через рік після закінчення Першої світової війни. У маленькому містечку Аппер-Стрітемі був убитий полковник Чарлз Гарріс. Ситуація складається дуже делікатна, оскільки головним підозрюваним виявився талановитий льотчик і герой війни, тому на допомогу місцевій поліції Скотланд-Ярд відправляє інспектора Ієна Ратліджа.

«Випробування волі» — вдала назва для цього роману. Знайомство з цим твором може стати для читача справжнім випробуванням. Знадобиться вся сила волі, щоби не кинути його десь на середині та не взятися за щось більш цікаве. Розслідування просувається дуже повільно, Ратлідж старанно опитує всіх дійових осіб, деяких не один раз, але це нічого йому не дає. Через брак цікавих подій середина роману вийшла доволі нудною.

Розкрити злочин Ратліджу вдалося тільки завдяки випадку. Ноги самі понесли злощасного інспектора назустріч розгадці, він просто опинився в потрібному місці в потрібний час. Розгадка виявилася несподіваною, але, на мою думку, не дуже правдоподібною.

Ієн Ратлідж вийшов неоднозначним персонажем. З одного боку, як сищику йому нічим здивувати читача, про вправну роботу детектива говорити не доводиться. Щоправда, у цьому романі й автори настільки ускладнили завдання своєму герою, що шансів самому в усьому розібратися в нього практично не було. З іншого боку, Чарлзу й Керолайн Тодд вдалося придумати своєму герою одну особливість, яка мені дуже подобається. Ратлідж брав участь у Першій світовій війні, де на полі бою через невиконання наказу застрелив молодого шотландського солдата Геміша Маклауда. Після важкої контузії Ратлідж час від часу чує у своїй голові голос Геміша, розмовляє з ним. У «Випробуванні волі» Геміш здебільшого злословить та насміхається з Ратліджа, але в «Червоних дверях» його коментарі вже стосуються розслідування — він підмічає деталі або факти, які міг прогледіти Ратлідж, попереджає його про можливу небезпеку.

У багатьох відомих літературних сищиків був вірний супутник або помічник: у Холмса — Ватсон, у Пуаро — Гастингс, у Ніро Вульфа — Арчі Гудвін. В інспектора Ратліджа це Геміш Маклауд, точніше, голос Геміша. І це, на мою думку, просто шикарна знахідка. «Випробуванні волі» — другий роман про Ратліджа, який я прочитав, і повинен сказати, що мені цей персонаж подобається все більше й більше.