Категорії
Прочитане

Оповідання Вільяма Айріша «Вікно у двір»

«Вікно у двір» — оповідання американського письменника Вільяма Айріша (справжнє ім’я — Корнелл Вулріч), відомого творами в жанрі детективу та нуару.

Головний герой — Хелл Джеффріс. Він зламав ногу і змушений весь час проводити в кімнаті, пересуваючись тільки від ліжка до крісла, що стоїть біля вікна, і назад. Єдиною його розвагою є можливість спостерігати через вікно за мешканцями будинку навпроти. Джеффріс спостерігає за молодятами, які часто забувають вимкнути світло, коли виходять із дому, і за жінкою з дитиною, можливо, вдовою. А також за подружжям: жінкою, яка мляво пересувається квартирою, та її, судячи з усього, безробітним чоловіком. В результаті своїх спостережень Джеффріс приходить до висновку, що в одній із квартир сталося вбивство.

Головна родзинка цього оповідання не в несподіваних сюжетних поворотах, а в тривожній атмосфері, яка тримає читача в напрузі, і в можливості відчути разом із головним героєм небезпеку, що наближається.

Головний герой проводить розслідування, не покидаючи своєї кімнати, іноді користуючись послугами не дуже кмітливих, але старанних помічників. На відміну від більшості детективних творів, у цьому оповіданні майже з самого початку зрозуміло, хто вбивця. Головна інтрига в тому, яким чином Джеффрісу вдасться довести правильність свого припущення й чи вдасться йому захистити себе, адже травма не тільки обмежує його можливості під час розслідування, а й робить легкою здобиччю для злочинця.

Це оповідання було кілька разів екранізовано. У 1954 році Гічкок зняв фільм «Вікно у двір», який вважається одним із кращих його фільмів. У 1991 році була знята радянська екранізація, а в 1998 році вийшов ремейк фільму Гічкока. Також у 2007 році за мотивами оповідання Айріша був знятий трилер «Параноя».