Категорії
Творчий процес

Третя кар’єра

У фільмі «Муза» режисера Альберта Брукса (чудовий, до речі, фільм) є сцена, у якій продюсер повідомляє сценаристу Стівену Філліпсу про звільнення:

— Я читав у «Волл-стріт джорнел», що в кожного буває про три кар’єри. Ти чув про таке?
— Ні.
— Гадаю, ти маєш припинити писати. Може, тобі варто почати третю кар’єру?
— Я поки ще не зробив другу!
— Ну, тоді почни другу.

Ця сцена нагадала мені про те, що в моєму житті якраз настав час для початку моєї власної третьої кар’єри. Тільки я, на відміну від Стівена з фільму, свою другу кар’єру вже зробив і тепер хочу зосередитися на наступній — на творчості.

Моя перша кар’єра була пов’язана з нерухомістю. У цю сферу я потрапив випадково. На третьому курсі інституту я намагався знайти якийсь підробіток і натрапив у газеті на оголошення про пошук співробітників для офісної роботи. Мене запросили на співбесіду. Виявилося, що це агенція нерухомості, яка нещодавно відкрилася й активно набирає співробітників. І мене (студента денної форми навчання) узяли на роботу як агента з продажу нерухомості. Здебільшого я займався комерційною нерухомістю, але перші гроші заробив, продавши приватний будинок.

У першій агенції я пропрацював кілька років, після чого влаштувався менеджером із нерухомості в девелоперську компанію. У порівнянні з роботою ріелтора мені це здавалося кроком уперед (деякою мірою так і було): замість процентів від продажів я отримав стабільну зарплатню та можливість займатися цікавими проектами.

Менш ніж за рік я знову змінив місце роботи. Агенція нерухомості, у якій працювали мої знайомі, збиралася відкривати центр комерційної нерухомості, і мені запропонували посаду директора цього центру. Це було чудовою можливістю для кар’єрного росту. До того ж, ринок нерухомості тоді був на підйомі.

Наступним кроком стало відкриття разом із компаньйоном власної невеликої агенції нерухомості. Нам потрібен був сайт, і я вирішив, що зроблю його сам. Це було новою та цікавою для мене темою. Я занурився в підручники з HTML та за кілька днів змайстрував свій перший сайт.

Наша агенція проіснувала недовго. Через кілька місяців після того, як ми відкрилися, почалася фінансова криза. Ціни на нерухомість почали падати, кількість продажів різко знизилася. Втриматися на плаву було дуже непросто. До того ж, я на той момент уже втратив інтерес до продажів нерухомості. Замість сайта агентства я запустив інтернет-журнал про нерухомість. І це стало початком нової кар’єри.

За першим сайтом пішов другий, потім третій… У підсумку на наступні кілька років я з головою поринув у створення сайтів. Мені подобалось, що я працюю сам на себе й можу працювати вдома.

Усю роботу, яка стосувалася створення моїх сайтів, я робив сам. Я придумував дизайн, вивчив PHP для написання програмної частини і, що найголовніше, я створював текстовий контент для сайтів. Я почав писати статті, і це нагадало мені про мою давню мрію. Ще в шкільні роки я вирішив, що хочу стати справжнім письменником. Я читав багато детективів і сам пробував писати. Навіть написав дві детективні повісті. Звичайно, ці мої перші літературні твори нічого особливого собою не являли. Вони були імітацією творів Сіменона та Агати Крісті.

Потім доросле життя на багато років змусило мене відсунути ці мрії на дальній план. Минуло багато років, поки робота над сайтами, нарешті, не нагадала мені, що в мене в житті є два по-справжньому улюблених заняття. Я люблю читати. І я люблю писати.

Знадобилося багато часу, аби зрозуміти, що є моєю справжньою пристрастю. Життєвий шлях, який я вибрав, зробив коло і знову привів мене до того місця, з якого я колись починав.

Я завжди робив тільки те, що мені подобається. Мені подобалося продавати нерухомість, я отримував задоволення від роботи над своїми сайтами, але це завжди було не більше, ніж просто способом заробити на життя. Способом більш приємним для мене, ніж інші. Насправді ж (як я тепер розумію) я хочу серйозно займатися саме письменництвом.

Що означає для мене почати нову кар’єру? Це означає проміняти непоганий заробіток і впевненість у завтрашньому дні на улюблену справу, яка цього зовсім не гарантує. Це означає зосередитися на головному, на тому, що дарує радість і що має сенс. Зосередитися на роботі, якій можеш повністю віддавати себе. На роботі, займаючись якою, повністю втрачаєш відчуття часу. На тій роботі, у якій отримуєш величезне задоволення в моменти, коли в тебе щось виходить гарно. Або взагалі щось виходить.

Тому я вирішив позбутися від зайвих сайтів, яких ще півтора роки тому в мене було понад 20. Підтримка цих сайтів віднімає багато часу й має дуже мало спільного з творчістю. Я залишу їх два чи три, тільки ті, які для мене з тих чи інших причин важливі. Моїм основним представництвом у мережі буде цей блог, який дає мені можливість ділитися своїми думками та результатами моєї творчості.

Можливо, мені доведеться займатися чимось іще для того, аби заробити на життя, але єдина сфера, у якій я хочу розвиватися та відточувати свою майстерність — це робота з текстом, письменство.

Я не знаю, що в мене в підсумку вийде, чи вистачить у мене терпіння, чи достатньо в мене таланту. Але я готовий докласти максимум зусиль для того, аби мати можливість займатися тим, що я люблю, і робити це добре.

Життя надто коротке, аби витрачати його на те, чого не любиш.