Категорії
Прочитане

Роман Ерла Стенлі Ґарднера «Справа про колишню натурщицю»

«Справа про колишню натурщицю» — детективний роман американського письменника Ерла Стенлі Ґарднера. У перекладі російською зустрічається також під назвами «Оплатите все счета» і «Дело о поддельном Фети».

До адвоката Перрі Мейсона приходить відомий торговець картинами Латтимер Ранкін і заявляє, що хоче подати до суду позов на Коліна Дюранта за наклеп. Дюрант, хитрий ділок і шантажист, у присутності художниці й колишньої натурщиці Максайн Ліндсей зробив заяву, що порочить ділову репутацію Ранкіна. Дюрант сказав, що картина, яку Латтимер Ранкін продав Отто Олні, є підробкою й будь-який серйозний торговець картинами мав би визначити це з першого погляду. Мейсон швидко оцінює ситуацію й говорить Ранкіну, що позов на Дюранта повинен подавати Олні, тоді ця ситуація не зашкодить іміджу Ранкіна.

Спочатку все складалося як треба. Але згодом Мейсон починає розуміти, що він вклепався. За певних обставин справа може обернутися проти його клієнта, і тоді постраждає репутація Мейсона. Але справа приймає ще більш серйозний оборот. Одного з учасників процесу знаходять убитим, а головною підозрюваною стає натурщиця Ліндсей. Щоби розмотати цей клубок, на попередньому слуханні Мейсону доводиться іти на нестандартний крок і ризикувати своєю репутацією.

Непоганий детектив, але далеко не найкращий у Ґарднера, є в нього більш цікаві сюжети. Також можна зазначити доволі різку кінцівку. У класичних детективах автор кілька сторінок присвячує поясненню того, як детектив вирахував вбивцю і як було скоєно злочин. Ґарднер зазвичай на це відводить один чи два абзаци, цього ж разу він обмежився всього двома реченнями, та ще й ім’я вбивці називається буквально на останній сторінці. І мотив вбивства мені здався трохи сумнівним.