Категорії
Письменництво

Книжка Марка Леві «Геніальність на замовлення»

Марк Леві — американський письменник і підприємець, який у книжковій індустрії пройшов шлях від клерка в книжковій крамниці до гуртових продажів. У 2002 році він заснував компанію Levy Innovation LLC, яка займається позиціонуванням і брендингом. Окрім роботи в компанії Марк проводить семінари з фрірайтингу й дає клієнтам практичні поради щодо написання книжок.

У книзі «Геніальність на замовлення. Легкий спосіб пошуку нестандартний рішень та ідей» Марк розповідає про те, як за допомогою письменства (фрірайтинга) навчитися генерувати нові неординарні ідеї й розвинути свої творчі навики. Марк Леві вважає фрірайтинг одним із найцінніших навиків, відомих йому.

Фрірайтинг (або вільне письменство) — це техніка переносу думок на папір (або в текстовий файл), яка дозволяє подолати внутрішні перешкоди і виплеснути увесь потік думок, не думаючи про те, яким вийде текст. Завдяки своїм простим правилам фрірайтинг допомагає на якийсь час вимкнути свого внутрішнього критика, розслабитись і писати більш щиро. Вільний політ думок дає можливість позбутися звичних шаблонів і поглянути на речі по-іншому.

Ось що пише про це Леві:

Якщо ви будете писати так швидко, я може рухатися ваша рука або як можуть барабанити по клавішах пальці, і генерувати слова, не зупиняючись, станеться щось вражаюче. Розум через деякий час почне постачати вас першосортними, оригінальними думками, оскільки буде усвідомлювати, що критикувати його не будуть…

Марк Леві наводить шість секретів (або правил) фрірайтингу, з яких можна виділити чотири головних.

  • Писати потрібно швидко й не зупиняючись. Якщо робити паузи або уповільнюватись, потрібний ефект зникне.
  • Не потрібно докладати жодних надзусиль. Процес повинен бути максимально вільним і невимушеним. Можна перескакувати з одного на інше або ж розвивати цікаву думку, що з’явиться в процесі.
  • Часові рамки. Писати потрібно протягом невеликого проміжку часу. Наприклад, можна встановити таймер на десять або п’ятнадцять хвилин.
  • Писати потрібно так, як ви думаєте. Хоч яким недосконалим буде текст, хай таким і лишається. Так і має бути.

У другій частині книжки Марк Леві наводить кілька прийомів, які допоможуть у вирішенні творчих завдань. Наприклад, більше уваги приділяти тому, що відбувається навкруги, і сприймати оточуючий світ як джерело ідей, а всі ідеї, що з’являються, зберігати. Сам Марк результати своїх сеансів фрірайтингу зберігає та використовує в подальшому як заготовки для майбутніх текстів.

Із запропонованих Леві прийомів можна виділити два, які здалися мені найбільш цікавими. По-перше, це гра в протилежності. Потрібно взяти будь-який предмет, людину, професію або явище і спробувати придумати щось зовсім протилежне. Такий прийом може наштовхнути на нові ідеї. По-друге, бесіда на папері. Це вигадана розмова з уявним співрозмовником, яким може бути відомий письменник, кінозірка, бізнесмен або літературний персонаж. Уявіть собі, наприклад, що ви придумали сюжет для детективного роману й обговорюєте його з Агатою Крісті.

Насамперед книга буде цікава копірайтерам, блоґерам, журналістам і письменникам. Та навіть якщо ви далекі від творчості, варто ознайомитися з фрірайтингом і спробувати його для пошуку нових ідей, розв’язання проблем, написання ділових текстів.